Limak Yatırım, Türkiye’nin büyük holding şirketlerinden birisi olan Limak Holding A.Ş.’nin dolaylı iştiraklerinden birisidir. Limak Holding A.Ş.’nin de aralarında bulunduğu Limak grup şirketleri (“Limak Şirketler Topluluğu”), 1976 tarihinden bu yana varlığını devam ettirmekte olup, inşaat faaliyetleri (barajlar, sulama sistemleri, havaalanı terminal binası, limanlar, , boru hatları, oteller ve endüstriyel tesis inşaatları dahil), otel hizmetleri, elektrik üretim ve dağıtımı, çimento üretimi, konsantre meyve suyu üretimi ve havalimanı ve liman işletmesi de dahil birçok alanda faaliyet göstermektedir.

Limak Yatırım, enerji üretim, dağıtım ve toptan ticareti ile ulaştırma ve lojistik alt yapı sektörlerinde yatırım, işletme ve yönetim hizmetleri vermek amacıyla Ocak 2008’de kurulmuş olmakla beraber, Limak Şirketler Topluluğu’nun bu sektörlerdeki faaliyetleri sırasıyla 1997 ve 2007 yıllarında başlamıştır.

Şirket’in ticari faaliyetleri Enerji ve Altyapı, Ulaştırma ve Lojistik olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır.

Enerji ve Altyapı Hizmetlerine İlişkin Faaliyetlere Genel Bakış

Şirket’in Enerji ve Altyapı hizmetlerine ilişkin olarak doğrudan yürütmekte olduğu veya iştirakleri vasıtasıyla yürütülmekte olan faaliyetler; elektrik üretimi, dağıtımı, elektriğin toptan veya perakende satışı olmak üzere dört başlığa ayrılabilecektir.

Şirket, elektrik üretimi faaliyeti kapsamında, her biri EPDK’dan sağlanan lisanslar altında kurulmuş olan, kendisine ait bir adet ve doğrudan veya dolaylı olarak hissedarı olduğu şirketlere ait üç adet hidroelektrik santrali işletmektedir. Şirket’in doğrudan veya dolaylı olarak hissedar olduğu şirketler tarafından sahip olunan üç hidroelektrik santrali inşa sürecinde ve altı hidroelektrik santrali ile bir jeotermal elektrik santrali de proje aşamasındadır. Tüm santrallerin öngörülen toplam kurulu gücü 954 MW seviyesinde olup, 427 MW kurulu güç ile üretim yapmaktadır.

Enerji dağıtım ve perakende satış faaliyetleri, Türkiye’de yedi şehirde faaliyette bulunan iki ayrı bölge dağıtım şirketi tarafından 2010 yıl sonu itibariyle yaklaşık 3,2 milyon müşteriye hizmet verilerek gerçekleştirilmektedir.

Ulaştırma ve Lojistik Faaliyetlerine Genel Bakış

Limak Yatırım, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın (İSG) işletme hakkına sahip olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanları Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş.’de (“İSG Proje Şirketi”) %39,98 oranında paya sahiptir. İSG yolcu trafiği bakımından Türkiye’nin en büyük üçüncü havalimanıdır. İSG’nin 2010 yılı yıllık yaklaşık 25 milyon yolcu ve 100.000 tonluk kapasitesiyle 7.000 m2 servis terminali kapasitesi bulunmaktadır. İSG’deki işletme faaliyetlerine Mayıs 2008’de başlayan İSG Proje Şirketi, Kasım 2009’da da İSG’nin uluslararası yeni terminalini işletmeye başlamıştır.

Limak Yatırım’ın, Nisan 2011 itibarı ile Kosova Priştine’deki, Priştine Uluslarası Adem Yaşari Havalimanı’nın işletilmesi ve geliştirilmesi projesini devir alma hakkı kazanan şirkette %49 oranında hisse sahibi olması planlanmaktadır. Bahse konu şirketin %10’luk hissesi Aeroports de Lyon Management et Services S.A. şirketine aittir.

Deniz limanları, ihracat/ithalatın en önemli kapılarından birini teşkil ettiğinden, Limak Yatırım, liman faaliyetlerine dahil olmasının kendisine Türkiye ekonomisinin büyümesinden gerekli faydayı sağlama imkanı verdiğine inanmaktadır. Şirket, Ekim 2010’da, İskenderun Limanı’nın 36 yıl süreyle işletimi için düzenlemiş ihaleyi kazanarak liman işletmeciliği sektörüne girmiştir.

Şirket, gelecekteki büyümesinin temelini oluşturmak amacıyla büyüyen en önemli pazarlara ve önemli bölgelere ulaşmak için, yönetimindeki portföy malvarlıklarını, enerji, altyapı, ulaştırma ve lojistik sektörlerinde seçici yatırımlar yapmaya devam ederek ve cazip malvarlıkları satın alarak, genişletmeyi planlamaktadır.

   Sayfayı Yazdır Sayfanın Başına Git
EPosta adresinizi yazarak ebültenimize kayıt olabilir yenilikler, güncellemeler ve firmamız hakkındaki düzenlemelerden en kısa sürede haberdar olabilirsiniz